Morteza Nakhjavani

استاد مرتضي رسام نخجواني به سال 1294 شمسي در تبريز ديده به جهان گشود. بواسطه علاقه وافر به نقاشي ، از همان اوان كودكي ، مرحومين حاج محمد و حاج حسين نخجواني – از شخصيت هاي معروف فرهنگي و بانيان كتابخانه ملي تبريز – شرايطي فراهم كردند كه وي از محضر مرحوم جناب استاد سيد حسين مير مصور ارژنگي در اداره صنايع مستظرفه آذربايجان استفاده نمايد. سپس در هنرستان عالي هنرهاي زيباي تهران و محضر مرحوم استاد حيدريان كه از شاگردان ممتاز كمال الملك بود و در مدرسسه كمال الملك تدريس مي كرد ، موفق به اخذ مدرك عالي هنرهاي زيبا شد. 

پس از مراجعه به تبريز و استخدام در آموزش و پرورش و سپس وزارت فرهنگ و هنر سابق ، همزمان با تاسيس هنرستان ميرك ، به تدريس در اين هنرستان مشغول گرديدو شاگردان بسياري تربيت نمود.در كنار نقاشي و تعليم آن به هنر عكاسي نيز روي آورد كه عكس هاي هنري ايشان نيز بسيار معروف مي باشد.

 استاد در زمينه نقاشي آبرنگ صاحب سبك بود و آبرنگ هاي پرداز ايشان از ويژگي هاي منحصر بفردي برخوردار است.استاد تابلو هاي بسياري را در تكنيك هاي رنگ و روغن و آبرنگ از مناظر و روستاهاي آذربايجان خلق كرده و بافت معماري سنتي و لباسهاي روستائيان را در تابلوهاي خود ثبت نموده است.همچنين شخصيت هاي علمي ، فرهنگي و سياسي معاصر كه با ايشان مراوده و دوستي داشته اند ، در تابلوهاي وي جايگاه ويژه اي دارند. 

استاد در سال 57 با سمت كارشناس عالي هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد بازنشسته شدو نيز در سال 61 از طرف اداره ارزشيابي هنري آن وزارتخانه مدرك درجه1 هنري – دكترا – به پاس عمري فعاليت ارزنده هنري و كيفيت آثار خلق شده به ايشان اعطاء گرديد. 

استاد در سالهاي آخر عمر گوشه گير تر شدو غير از تعداد معدودي از دوستان و شاگردان ، با ديگران مراوده اي نداشت. از سال 79 علائم ابتلا به بيماري سرطان خون در ايشان ظاهر گرديد و تحت درمان و مراقبت قرار گرفت. 

در تيرماه82 با تشديد بيماري در بيمارستان شهيد مدني تبريز بستري گرديد و مورد توجه و مراقبت هاي ويژه پزشك مخصوص وكادر بيمارستان قرار گرفت و در پي 20 روز بستري شدن در بيمارستان سرانجام در ساعت 23:30 روز چهارشنبه 8 مرداد 82 در منزل خود و در حالي كه تمام اعضاء خانواده كنارش بودند ، پس از تحمل قريب به سه سال درد و رنج بيماري در 88 سالگي چشم از جهان فرو بست.

Mojtaba Nakhjavani

 مجتبی نخجوانی بسال 1338 شمسی در تبريز متولد شد. پدرش استاد مرتضی رسام نخجوانی ، يکی از هنرمندان برجسته وصاحب سبک نقاشی در ايران و از شاگردان مرحوم مير مصور ارژنگی و مرحوم علي محمد حيدريان بود.دوران تحصيلات ابتدايی و متوسطه را در سال 1357 بپايان رساند و بلا فاصله در دانشکده فنی دانشگاه تبريز - رشته مهندسی مکانيک – پذيرفته و مشغول ادامه تحصيل شد.در سال 1361، گالری هنری نخجوانی را تاسيس نمود که از آن زمان تا کنون به آموزش نقاشی به علاقمندان اين هنر مشغول بوده است. لیسانس مهندسی خود را در سال 1364 دریافت نمود.در سال 1365، با همسر خود، رويا ازدواج کردکه حاصل اين ازدواج دو دختر به نام های پريا و پارلا می باشد.طی سالهای دهه هفتادو هشتاد، متناوباً به تدريس هنر طراحی و نقاشی در دانشکده های معماری و هنرستانهای نقاشی پرداخت و در سال1379 نيز اولين هنرستان نقاشی دخترانه غير دولتی در تبريز را تاسیس نمود.
او معتقد است هر هنر جويی ابتدا بايد فرم را درک و،آن را همانگونه که هست، در طراحی هايش منعکس کند و پس از اين مرحله، آزاد است تا دفرمه کردن را تجربه کند و بلاخره اثر هنری خود را با زبان ويژه خود که ممکن است اکسپرسيونيسم باشد، آبستره، کوبيسم يا سوررئاليسم ويا فوويسم ، بيان نمايد ويا اصولا به طبيعت وفادار بماند.
در آثار این نقاش، ضربات کوتاه و حساب شده قلم مو، همراه با رنگهای نزديک به طبيعت، در سالهای دهه شصت جای خود را به ضربات محکم و آزادانه قلم و رنگهايی که بيانگر حس درونی وعاطفی وی میباشد، در سالهای دهه هفتاد داده است. 

در سال 1379 کتابی تحت عنوان (مروری بر زندگی و آثار نقاشی استاد مرتضی نخجوانی ) بقلم او چاپ و منتشر گرديد .نقاشی کردن و آموزش آن به هنرجويان علاقمند و مستعد و تدريس آکادميک طراحی ونقاشی در هنرستان و دانشکده های هنری ، قسمت اعظم وقت وي را پر ميکند.نمایشگاه های انفرادی:حدود بیست نمایشگاه در تبریز(نگارخانه مانی، گالری یاسمی،گالری شخصی و....)در تهران(گالری کمال الملک، گالری برگ، گالری والی، گالری نقش جهان) در آنکارا و استانبول.

نمایشگاه های جمعی: حدود سی نمایشگاه در تبریز(نگارخانه مانی، گالری یاسمی،خانه هنر و ....)در تهران(موزه هنر های معاصر ، گالری نقش جهان و...) مشهد،باکو، استانبول.